Causeni
 Pagina de Start  Consiliul Raional  ?tiri  Roada 2008
Text smallText large

?tiri din Consiliul Raional

Roada 2008
În raion e în toi lupta pentru Pâine
Joi, 10 Iulie 2008

Plugarii căuşeneni, la fel ca cei din toată ţara, trăiesc o perioadă deosebit de încordată. Pe câmpurile gospodăriilor agricole din raion e în toi recoltarea spicoaselor.

Orzul de toamnă a fost strâns de pe o suprafaţă de 3819 hectare din suprafaţa totală de 6456. Productivitatea unui hectar constituie 31,2 chintale. La aceste lucrări se evidenţiază agricultorii din satele Coşcalia, Ursoaia şi Fârlădeni, care primii în raion au finalizat şi treieratul orzului (respectiv pe 600, 300 şi 196 hectare). Cea mai înaltă roadă la hectar – câte 38 de chintale de boabe – obţin plugarii SRL „PostProdAgro”, Ursoaia.

Dau zori plugarii şi la recoltarea rapiţei. Din suprafaţa totală de roadă au fost eliberate 1442, obţinându-se câte 19,8 chintale la hectar.

Recoltarea grâului au desfăşurat-o în front larg agricultorii din Grigorievca, Ursoaia şi Hagimus.

În ansamblu, plugarii din raion vor strânge spicoasele de pe o suprafaţă totală de 32196 hectare.

// PUBLICAŢIA CONSILIULUI RAIONAL Comenteaz? articolul  |  Toate ?tirile

Alte ?tiri
Comentarii
Actualit??i
Hartă site  |  Termeni şi condiţii  |  Mod de utilizare  |  Contacte
©2007 Consiliul Raional Căuşeni. Toate drepturile rezervate.
Developed by Web Consulting Agency